Rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne to idealne rozwiązanie dla każdego budynku, ponieważ chronią przed słońcem, wiatrem, deszczem, śniegiem czy gradem, a także zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną budynku. Dodatkowo, odbijają promienie słoneczne zanim dotrą do szyby, zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń.
Rolety elewacyjne - natynkowe
Rolety elewacyjne to idealne rozwiązanie dla każdego budynku, niezależnie od techniki wznoszenia, sposobu wykończenia czy przeznaczenia. Montowane są na elewacji, czyli na murze nad wnęką okienną, co pozwala na ich instalację nawet w sytuacji, kiedy obiekt jest już całkowicie wykończony. Rolety elewacyjne posiadają skrzynkę aluminiową, która może być ukryta pod tynkiem lub widoczna. Obudowa skrzynki dostępna jest w dwóch wersjach o okrągłym kształcie lub ścięta pod kątem 45 stopni.
Rolety podtynkowe
Rolety podtynkowe to rozwiązanie, na które musimy zdecydować się już na etapie projektu domu. Wyróżnia je obudowa aluminiowa z pokrywą rewizyjną umieszczoną od przodu kasety (strona zewnętrzna). Kaseta montowana jest przed oknem w odpowiednio przygotowanej wnęce w nadprożu.
Rolety nadstawne - naokienne
Rolety naokienne to estetyczne i dyskretne rozwiązanie, które montuje się wraz z oknem we wnęce okiennej, między nadprożem a ramą okienną. Można je zastosować zarówno w nowo powstających budynkach, jak i podczas wymiany okien. Rolety naokienne posiadają skrzynkę z PCV, która może być nieobudowana lub częściowo zabudowana. Skrzynka ta posiada dostęp od dołu, tzw. rewizję dolną, lub z przodu, tzw. rewizję od czoła.
Zalety rolet zewnętrznych
Izolacja
Rolety zewnętrzne przede wszystkim zwiększają izolacyjność okien. Poprzez ocieplany pancerz i powstałej pomiędzy oknem, a roletą przestrzeni wyraźnie poprawia się termika całego budynku, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Roleta poprawia też izolacyjność akustyczną okien oraz odporność na obciążenie wiatrem i wodoszczelność okien.
Komfort
Roleta chroni nas również latem, przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń poprawiając komfort termiczny pomieszczeń. Roleta zapewnia domownikom intymność, chroniąc przed wzrokiem innych osób.
Bezpieczeństwo
Stosując dodatkowe wieszaki blokujące lub wzmocnioną listwę dolną z pewnością utrudnimy potencjalnemu złodziejowi włamanie. Rolety wyposażone w sterowanie radiowe lub zintegrowane z systemem alarmowym z powodzeniem imitują obecność domowników.
Z czego składa się roleta?
Pancerz
Głównym elementem tego rodzaju przesłony zewnętrznej jest pancerz, zbudowany z tzw. lameli (piór). Lamele wykonane są z cieniutkiej blachy aluminiowej wypełnionej wewnątrz pianką, zapewniającą odpowiednie właściwości izolujące. Zazwyczaj lamele mają ok 39 mm wysokości, ale stosuje się również wyższe lamele – do szerokich rolet. . Listwa końcowa po zwinięciu pancerza pozostaje widoczna.
Prowadnice
Prowadnice rolet zewnętrznych wykonane są z aluminium lub PCV. To własnie w nich porusza się pancerz. Prowadnice najczęściej przykręcane są bezpośrednio do ramy okiennej, więc ważne jest, aby były w kolorze stolarki okiennej. Kolor prowadnic może być malowany na dowolny kolor z palety RAL lub naniesiony w formie okleiny drewnopodobnej.
Skrzynka
W skrzynce znajduje się cały mechanizm opuszczania pancerza. To od skrzynki zależy tzw. typ rolet. Wyróżnia się aluminiowe skrzynki natynkowe z widoczną od czoła klapą rewizyjną oraz skrzynki podtynkowe do schowania w ociepleniu z klapą rewizyjną od spodu skrzynki. Są też skrzynki rolet integrowanych razem z oknem – wykonane z PCV – takie skrzynki mają rewizję dolną lub czołową do wyboru. Wspomniana klapa rewizyjna to element maskujący, za pomocą którego serwisant ma możliwość inspekcji napędu rolety.
Napęd i sterowanie
Rolety do nowych domów najczęściej wyposażone są w napędy elektryczne, sterowane za pomocą przycisku góra/dół, pilota radiowego lub sterowania domu inteligentnego . Można też roletę obsługiwać ręcznie za pomocą zwijanego paska, bądź mechanizmu korbowego.